Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: solara delilah79

solara delilah79 1 an 10 luni ago #248

• imparateasa
  • imparateasa's Avatar
  • Membru Gold
  • i"m great i"m happy.
  • Thank you received: 206
draga Delilah fac aici solara ta pentru ca e mai ok.
in anul ce vine nu ai o solara foarte buna din punctul meu de vedere , nu mai stiu ce anume a fost anul ce a trecut insa iti spun anumite aspecte de care trebuie sa tii cont.
in primul rind soarele este pe casa 1 ceea ce inseamna ca aspectul tau fizic va fii in centrul atentiei pentru tine, vei pierde greutate sau vei creste in greutate nu stiu..insa soarele in casa 1 nu este o pozitie stralucita intotdeauna...insa fizic vei arata bine si cu mintea de asemeni...vei fii tu insuti.
luna este in casa 7 intr o opozitie cu mercur pe casa 2--asta inseamna ca toate contractele , procesele , se vor rupe, procesele se vor pierde..banii se pot pierde ...sa ai grija la acest aspect in anul ce vine.
cu venus in 11- aspectata prost, e posibil sa lipseasca protectia anul asta, anumite prietenii sa se termine, chiar si o legatura sentimentala daca ai, posibil si un divort daca esti casatorita...sper sa nu.
marte aflat tot in casa 2 face opozitie la jupiter din 8--deci bani de la altii iar nu iese, sau va fii foarte dificil de mentinut ..insa vei avea parte de mai mult sex cu jupiter in 8...daca ai de luat pe cale judiciara ceva..ca e mostenire, ca esti intr un proces...ei bine trage de timp altfel pierzi.
o sa scrii mai mult anul ce vine sau o sa citesti mult..vei vorbi comunica mai mult..aici vei sta bine, cu comunicarea.
ascendentul pica in casa 12 anul asta ..deci colac peste pupaza e si asta , aduce certuri cu partenerii, schimbari sau pierderi de servici...probleme cu legea...practic e bun sa ti faci analize medicale cu ascendentul asta aici, daca vroiai sa faci vreo operatie asta e anul cand a r trebui sa ti o faci daca este cazul..va fi foarte bine in sensul asta.
vei face cumparaturi, indiferent ca este un calculator, o masina..ceva mai important pentru tine..si bineinteles ca anumite rude vor avea nevoie de bani si tu ai vei sustine.
nu stiu daca ai de facut acte anul asta ca sunt notariale ca sint pentru o proprietatesau pentru altceva...vei face ..insa ai grija...mare grija
ceva bani pentru a imbunatati o locuinta vei da..
vei sta bine cu dragostea...
vei munci din greu anul asta...
daca ai de luat bani din strainatate sau vreo mostenire sau ceva vor fii probleme..adica tot ce a r trebui sa primesti din strainatate e inpiedicat.
daca vrei sa pleci in strainatate va fi bine profesional pentru ca vei face niste schimbari pentru tine in sensul bun daca ai posibilitatea, anumite contacte pentru viitor, oricum e de bun augur strainatatea pentru tine anul asta cu mc acolo....cu mama-femeile din familia ta, te vei intelege prost anul asta..
va trebui sa te bazezi pe tine anul asta, doar pe tine , pe gandirea ta, pe fortele tale si sa nu astepti ajutoare, ba mai mult vezi sa nu fii furata, inselata de altii, deci ai grija cu cine te insotesti anul asta....
in rest toate bune.
:kiss:
De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).
Last Edit: 1 an 10 luni ago by imparateasa.
The administrator has disabled public write access.

solara delilah79 1 an 10 luni ago #284

• Tzadde
  • Tzadde's Avatar
  • Membru Gold
  • Thank you received: 363
E o interpretare bazata pe principii ale astrologiei moderne, nu clasice. De exemplu, revolutia solara nu se interpreteaza independent de alte tehnici predictive, si in special nu de natala.
Acesta era unul din lucrurile pe care Elendiar le reprosa lui Astro Liv. Si expresii de genul "Venus in 11 - prost aspectat face rau la prietenii" nu se potrivesc cu realitatea.

Apoi, renuntarea la planetele de dincolo de Saturn nu inseamna ca faci astrologie clasica...
Menirea ta este să devii ceea ce ești.
The following user(s) said Thank You: Mihnea, Diana

solara delilah79 1 an 10 luni ago #287

• imparateasa
  • imparateasa's Avatar
  • Membru Gold
  • i"m great i"m happy.
Tzadde a scris:
E o interpretare bazata pe principii ale astrologiei moderne, nu clasice. De exemplu, revolutia solara nu se interpreteaza independent de alte tehnici predictive, si in special nu de natala.
Acesta era unul din lucrurile pe care Elendiar le reprosa lui Astro Liv. Si expresii de genul "Venus in 11 - prost aspectat face rau la prietenii" nu se potrivesc cu realitatea.

Apoi, renuntarea la planetele de dincolo de Saturn nu inseamna ca faci astrologie clasica...

fraza era= cu venus in 11- aspectata prost, e posibil sa lipseasca protectia anul asta, anumite prietenii sa se termine, chiar si o legatura sentimentala daca ai, posibil si un divort daca esti casatorita...sper sa nu. in rest toate cele bune..eu fac asa cum stiu, cat timp nu spun aberatii..metoda mea este la fel de buna ca a ta.
De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).
Last Edit: 1 an 10 luni ago by imparateasa.

solara delilah79 1 an 10 luni ago #288

• imparateasa
  • imparateasa's Avatar
  • Membru Gold
  • i"m great i"m happy.

solara delilah79 1 an 10 luni ago #291

• Tzadde
  • Tzadde's Avatar
  • Membru Gold
  • Thank you received: 363
Nu iti critic metoda in principiu, poate ca e eficienta, dar e irelevanta. Ai facut-o in stilul astrologiei moderne intr-un forum de astrologie clasica. Vezi cata nepotrivire? Acestea sunt complet diferite!

Ea nu apartine astrologiei clasice pentru motivele mentionate si in postul anterior, iar daca e "metoda ta personala", atunci nu e clasica, pentru ca nu e metoda lor: Lilly, Gauric, Partrige, Gadbury etc. De aceea, locul ei e forumul de astrologie moderna, unde fiecare umbla cu pareri proprii, fiecare in contradictie cu altul. Din punctul de vedere al astrologiei clasice, tot ce ai spus mai sus este considerat fals.

O sa vorbim de subiectul "Venus in Casa 11" ca un exemplu: Venus in Casa 11 este deosebit de benefica pentru a lega prietenii.
"Aspectata prost" - asemenea expresie nu e proprie astrologiei clasice, pentru ca un aspect prost e prost numai dintr-un punct de vedere. Nu exista o aspectare generalizata proasta. E aspectata prost de o anume planeta, iar natura acelei planete arata punctul de vedere din care e aspectata prost prima planeta.
"E posibil sa lipseasca protectia anul asta" - daca celelalte lucruri ar fi egale, adica daca natala ar indica lipsa protectorilor, acesta nu e anul cand acest lucru se intampla, pentru ca pozitia Venerei in Casa 11 este foarte benefica, indicand protectii feminine pentru nativ.
"Anumite prietenii sa se termine" - nu e posibil ca anumite prietenii sa se termine din cauza Venerei prezente in Casa 11, dimpotriva, e posibil ca unele noi sa inceapa. Si nici din cauza aspectarii proaste a Venerei nu e posibil sa se intample acest lucru, pentru ca asta afecteaza doar pe prieteni – anume dificultati ale prietenilor, nu ale prieteniilor. Poate prietenii au nevoie de ajutorul nativei.
"Terminarea unei legaturi sentimentale sau divortul" – nici acesta nu e posibil dintr-un singur element care e in demnitate accidentala, chiar daca primeste un aspect prost. Dimpotriva, luat in sine, acest element ar semnifica cresterea valorii casatoriei in urma unei dificultati.

As putea sa iau la rand tot ce ai spus si va arata la fel: tot ce spui e fals din punctul de vedere al astrologiei clasice. Dar n-o sa fac acest lucru din lipsa de timp si din lipsa utilitatii unui astfel de demers. Daca totusi predictia in sine are acuratete, se datoreaza unor alte motive. Dar tehnica prezentata de tine nu-si gaseste locul pe un site de astrologie clasica. Aceasta are un flux logic propriu, care nu e prezent in textul analizelor tale.
Menirea ta este să devii ceea ce ești.
The following user(s) said Thank You: Mihnea, Diana, anna

solara delilah79 1 an 10 luni ago #294

• Mihnea
  • Mihnea's Avatar
  • Admin
  • Thank you received: 1624
:) Foarte adevărat tot ce a spus Andrei. Aici este marea dificultate a acestui forum, de a exista în spiritul a ceea ce a fost conceput să fie. Revoluțiile solare sunt extrem de greu de interpretat după metodele tradiționale, sau altfel spus, sunt atât de multe elemente de care trebuie să ții seama, încât ar lua extrem de mult timp pentru a face acest lucru în mod corect. Spun acest lucru nu din experiență proprie, ci din ce am citit spus de Robert Hand și alții, care au studiat ceea ce a scris Abu Ma'shar despre RS. Nu dețin cartea respectivă așa că nu știu mai multe amănunte despre acest subiect.

Dar pentru a rămâne în cadrul metodelor tradiționale, va trebui ca orice să fie analizat prin trei metode:
1. direcții primare
2. profecții
3. RS

Aceste metode se combină, și trebuie să arate împreună ceva pozitiv sau negativ, pentru un rezultat concludent. În plus, ceea ce arată o RS într-un anume an nu va putea depăși niciodată capacitatea nativă a respectivului individ. Cu alte cuvinte, trebuie să vedem și harta natală, dacă susține știu eu ce avansare sau sclipire de moment. Dacă în RS o planetă e puternică, dar în natală e slabă, atunci ceea ce semnifică ea va dura puțin, va determina evenimente ce-l surprind pe nativ, care e uimit și el de ceea ce se întâmplă (de exemplu e avansat la serviciu). Dar lucrurile nu durează mult și se întorc pe panta obișnuită (e dat jos din funcție și ajunge mai rău ca înainte).

Lăsând însă toate acestea la o parte, este important să vezi puterea unei planete, pentru a vedea dacă ea va realiza ceva. E peregrină și într-o casă cadentă? Atunci mai mult spune ceva decât face efectiv. E bine demnitată și într-o casă puternică? Atunci te bazezi pe ea, are forță pentru a duce la bun sfârșit o anumită problemă.

Ce semnifică o planetă dintr-o casă? Trebuie să vezi ce casă guvernează. Sibly spune așa:

Hence it appears, that the significator of substance in a revolution is not the lord of the second in the revolution, but the lord of the second in the radix; the significator of lands is not the lord of the fourth in the revolution, but the lord of the fourth in the radix; the same is to be understood of the rest.

Deci faci legătura între RS și natală, pentru a determina ce anume semnifică o planetă sau alta, prin ceea ce guvernează ea în natală.
Singurele lucruri noi sunt cele ce au fost uitate.
The following user(s) said Thank You: Diana, Cassandra25a, anna, Sygryd

solara delilah79 1 an 8 luni ago #556

• talutah
  • talutah's Avatar
  • Novice
  • Thank you received: 7
O zi buna draga forum.Referitor la subiectul cu solarele..Daca Venus e aspectat de Saturn cum ar fi opozitie sau cuadratura in solara cuiva poate aparea o ruptura intr-o relatie de durata, insa trebuie sa fie cam la amandoi partenerii. In cartea mea se merge mai departe si spune asa ca daca venusul ei sau al lui face aspect cu saturnul ei sau al lui atunci s-ar putea ca cei doi sa nici nu inceapa nici un fel de relatie(fiind urmati de ghinion) chiar daca toate celelalte aspecte arata o mare atractie si afectiune cartea se numeste Welt der Astrologie Julia und Derek Parker.Insa din experienta mea nu trebuie neaparat sa se produca o ruptura mai e si liberul arbitru.E ca si cum ai spune ca daca ai cu cineva soarele tau in cj cu venus al lui atunci e musai sa te indragostesti -abureala,poti sa simti o afectiune sau afinitate.Intrebarea mea este insa cand faceti solarele voi luati de exemplu casa 1 ianuarie casa a doua februarie si asa mai departe planetele in grade fiind zilele lunii respective sau nu luati asa ceva in calcul deloc?Stiu de exemplu ca efectul unui nou solar se simte cu trei luni inainte asa am citit pe undeva.
Last Edit: 1 an 8 luni ago by talutah.

solara delilah79 1 an 8 luni ago #558

• Mihnea
  • Mihnea's Avatar
  • Admin
  • Thank you received: 1624
Bună și ție. Nu am folosit artificiul, dar care e logica de la baza lui? De ce casa I sa fie ianuarie si nu casa XII, mergând in sens orar?
Singurele lucruri noi sunt cele ce au fost uitate.

solara delilah79 1 an 8 luni ago #559

• talutah
  • talutah's Avatar
  • Novice
  • Thank you received: 7
Buna intrebarea .Eu asa am observat la mine in solar cei drept era iunie la mijloc poate fi luat si invers ,deobicei fac un bilant la sf de an mai ales ca-s nascuta in ianuarie si influenta solarului meu se risipeste, atunci ma gandesc ce mi s-a intimplat si caut corespondente in solar, nu era nici o logica anume ci doar intuitia mea personala. :idea: :) Multumesc pentru raspuns.O zi buna

solara delilah79 1 an 8 luni ago #561

• adrian
  • adrian's Avatar
  • Interzis
  • Thank you received: 78
Buna va zic si eu . Chiar daca voi fi sacnctionat .Eu am inteles ca acest forum este pentru a ne imbogati cunoasterea personala si a ajuta si pe altii in acelas sens.Ma refer la astrologia clasica.Ce nu inteleg eu este ce cuvinte, ce fraze, ce citate, si ce altceva va trebui sa folosim ca sa chiar dovedim ca suntem in spiritul ASTR CL. Este evident ca imparateasa a folosit astr moderna. Este evident ca cine cunoaste mai m forme astrologice de a sec gasi un raspuns la aceeas intrebare va sesiza diferenta. Evident este si faptul ca nu este nevoie de a se si da explicatii unde a luat-o peste aratura. .. Nu este nevoie decat de o atentionare colegiala.Presupun ca suntem totusi colegi, vin si eu cu o alta posibila hiba. Spun posibila pt ca ceea ce urmeaza sa scriu va atrage intrebarea Dar sursa ? ..... si nu o sa o pot face deoarece astrologia clasica am studiat- cu f multi ani in urma. Si nu dupa manualele enuntate de domniile voastre. si nu numai de acei autori . Astrologia clasica se poate studia si din autentice lucrari traduse, si tinute la mare respect... unde credeti DOMNILOR ?. poate ca stiti ....... In manastiri .
The following user(s) said Thank You: imparateasa

Aniversări

Ziua de naștere a lui ddiana este astăzi , Ziua de naștere a lui Diana este astăzi , Ziua de naștere a lui florenta este astăzi , Ziua de naștere a lui gia23 este astăzi , Ziua de naștere a lui corina magdalena este în 3 zile , Ziua de naștere a lui dora_5 este în 4 zile , Ziua de naștere a lui estelas este în 9 zile , Ziua de naștere a lui krystya2003 este în 9 zile , Ziua de naștere a lui MonaOrmi este în 9 zile , Ziua de naștere a lui adina80 este în 10 zile
Time to create page: 0.175 seconds
Motorizat de Kunena Forum